Nehézláb érzés! Mit jelez? Mi a megoldás?

A visszérbetegség sokak életét megnehezíti, és nemcsak esztétikai problémákat okoz, hanem a kellemetlen tünetekkel is jár, mint a nehézláb-érzés, a feszülésérzés vagy a lábikragörcsök.
Hogyan alakul ki a visszérbetegség?
A szívből kiáramló vér egy körkörös érhálózaton keresztül jut el az egyes sejtekhez, amely érhálózat végül ismét a szívbe fut be.
A szívből induló artériák egyre kisebb erekké ágaznak el, míg végül a kis kapilláriserekből a tápanyagok a sejtekbe fel tudnak szívódni, majd ezek a kis erek újra összefutnak, egyre nagyobb vénás erekké egyesülnek.
A vér folyamatos mozgását a szív pumpáló funkciója biztosítja. A lábszárakból azonban nehéz visszapumpálni a vért a szív magasságáig, ezért a lábszár vénáiban kis billentyűk helyezkednek el, amelyek csak felfelé engedik áramolni a vért.
- A sok állástól, illetve a vénabillentyűk károsodásából adódóan a lábszár vénái azonban kitágulhatnak, kanyargóssá válnak, és faluk megmerevedik.
- Emiatt a vérben áramló fehérvérsejtek csapdába esnek, mivel a megnőtt vénás nyomás miatt a kis erekben fehérvérsejt-dugók alakulnak ki.
- Az így csapdába került fehérvérsejtek enzimeket szabadítanak fel, melyek károsítják az érfalat.
- A hajszálerek és a kis vénák fala így áteresztővé válik, vizet és salakanyagot engednek át, amely tovább károsítja a környező szöveteket.
- A szövetekbe áramló víz nehézláb-érzést és feszülést okoz.
Ezt a komplex tünetegyüttest nevezik visszérbetegségnek vagy varixnak.
Az erek kitágulását sokáig ellensúlyozza a járás vagy más testmozgás közben az izmok összehúzódása miatt létrejövő pumpáló erő.
A visszér kialakulásában szerepet játszhatnak örökletes tényezők vagy kötőszöveti gyengeség is.
Mi segíthet?
TESTMOZGÁS
Mivel a visszér betegséget leghatékonyabban testmozgással lehet megelőzni, ezért minden ülő vagy álló munkát végzőnek, de akár egészségeseknek is javasolt a séta, úszás vagy torna.
FÁSLI
Kompressziós harisnyák vagy fásli alkalmazása is csökkenti a kialakult vizenyőt és a vénás túlnyomást. Fontos tudni, hogy fásli alkalmazása esetén a bokáknál kell a legszorosabbra kötni, majd fölfelé haladva egyre csökkenti a szorítást, így megkönnyítjük a vér fölfelé áramlását.
GYÓGYNÖVÉNYEK
A diozmin hatóanyag-tartalmú szerek a krónikus vénás betegség kezdetétől csökkentik
- a vénás tüneteket
- a fájdalmat
- a nehézláb-érzést
- a feszülést
- a vizenyőt
- és az éjszakai lábikragörcsöt
A diozmin
- segíti a vénás erek vérátfolyását, ezáltal csökkenti a vénákban a vér pangását
- növeli a nyirokerek összehúzódásának erejét és gyakoriságát, ezáltal serkenti a nyirokkeringést
- csökkenti a hajszálerek kórosan fokozott áteresztőképességet és növeli azok ellenállását
- ráadásul gátolja a vénás gyulladás folyamatát
Vadgesztenye
A vadgesztenye minden része jótékony. Mi sem bizonyítja jobban a vadgesztenye gyógyhatását, mint az, hogy a közönséges vadgesztenye nagyon fontos gyógyszeralapanyag. Virágját, kérgét és leveleit is felhasználják a gyógyszeriparban.
A magban lévő eszcin jótékony hatással van az erekre.
- csökkenti a kis erek áteresztőképességét
- és megszünteti a szövetekben lévő folyadék-felhalmozódást
- gyulladáscsökkentő
- javítja a perifériás keringést
- növeli a vénás erek falának rugalmasságát
- értágító hatású is.
A visszerek kezelésében éppen ezért nagyon hatékony kenőcsként, borogatásként, vagy kapszulaként belsőleg alkalmazva. Csökkenti a nehézláb érzést, az értágulatok okozta ödémát.
Mivel az aranyér is valójában visszér, ezért aranyeres panaszokra is alkalmazható.
HESZPERIDIN
A heszperidin egy flavonoid, mely megtalálható szinte az összes citrusfélében. A flavonoid nevű vegyületcsoportot Nobel-díjas tudósunk, Szent-Györgyi Albert fedezte fel 1930-ban. a népi gyógyászat már régóta használja.
A Hesperidin több jótékony hatással van a szervezetre. Az erek és a vér állapotára gyakorolt terápiás hatásai közé a következők tartoznak:
- az erek erősítése
- a zsírsavak és a koleszterin csökkenése
- a vér viszkozitásának és folyékonyságának javítása
- gyulladáscsökkentő hatás
- antioxidáns hatás
Forrás: hazipatika.com;mariatrebenpatikaja.hu/blog;hu.naturalearthhealing.com